Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar (EMRI+FOTO)

Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar (EMRI+FOTO)

Ka ndërruar jetë në moshën 91-vjeçare, skulptori i njohur Thanas Papa.

Papa ishte i dilomuar në vitin 1957 me Medalje Ari ne Institutin “Rjepin” të Akademisë së Arteve të Bukura të Leningradit.

Fitues i shumë çmimeve kombëtare dhe ndërkombëtare. Thanas Papa ka qenë i persekutuar nga regjimi komunist, për shkak tëgruas ruse, me të cilën u detyrua të divorcet ne vitin 1961 dhe ajo u rikthye ne Moskë.


Leave a Reply

Your email address will not be published.