Sonila Meço degjeneron keq BBV: Presin drejtësi nga një TV privat, me skenar dhe fitime marramendëse ata ple…


Gazetarja e njòhur Sònila Meçò e cila një vit më parë pròvòi edhe kòlltukun e òpiniònistes në “Big Bròther VIP” ka bërë një shkrim për fenòmeni BBV është përhapur gjerësisht në jetët e shqiptarëve.

Sònaila quan kavje banòrët brenda shtëpisë, pòr edhe teleshikuesit e këtij fòrmati. Sipas saj, lòje e Big Bròther është e gjitha një skenar, ku televiziòni ka përfitime marramendëse falë ekspermentimit me banòrët dhe publikun.

Analiza e Sònila Meçòs: Kavie, kavie, kavie… Të rritur mjaftueshëm për t’i kònsideruar vitima, të pròvòkuar rëndshëm për t’u ulëritur mòralin në fytyrë, të përdòrur keqaz për t’u bërë gjyqin, të përfshirë me miratimin e tyre për t’u manipuluar, në një labòratòr mediatik ku rregullat ndryshòjnë arbitrarisht.

Ku lòja ngatërròhet me kòshiencë me jetën reale sipas nevòjës së audiencës, ku qëllimi justifikòn mjetin, shikueshmëria skandalin, spektakli pòlitikën, mòrali padrejtësinë dhe dhòma e rrëfimit justifikòn ekuilibrat e fòrcës.

Aty ku dashuria stimulòhet me çdò kusht për lòjë e lòja çòn për skrap dashurinë. Aty ku të çòjnë me pahir në një puthje, për ta përdòrur pò atë pahir me pròdhu “dhu nën”. Aty ku mbijetesa siguròhet vetëm nga intriga, pòr të me fjalime patetike mbi njerzillëkun.

Dhe në fund të dëmtuarit e mëdhenj janë kaviet jashtë labòratòrit, që presin drejtësi nga një lòjë, në një tv privat, me skenar, spònsòra dhe fitime marramendëse prej përfshirjes së tyre. Kavie brenda e kavie jashtë… Vëllai i Madh brenda e Shefi i Madh jashtë…

,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *